Jak uzyskać pomoc
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, przysługuje:
– osobom posiadającym obywatelstwo polskie mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
– cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- a) na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d lub w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35, 2023, 2320 i 2369 oraz z 2021 r. poz. 159 i 1918), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
- b) w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany – w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego; mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2021 r. poz. 1697), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
1) ubóstwa;
2) sieroctwa;
3) bezdomności;
4) bezrobocia;
5) niepełnosprawności;
6) długotrwałej lub ciężkiej choroby;
7) przemocy domowej;
7a) potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi;
8) potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
9) bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
10) trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
11) trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
12) alkoholizmu lub narkomanii;
13) zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
14) klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, przysługuje:
- osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 776 zł
- osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 600 zł.
Jak uzyskać pomoc w formie niepieniężnej w Centrum Usług Społecznych w Łaziskach Górnych?
Zgłosić się do Centrum osobiście bądź telefonicznie
Centrum Usług Społecznych pomaga osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi. Pracownicy pomagają w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, a także wspierają osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych.
Jak uzyskać pomoc w formie pieniężnej w Centrum Usług Społecznych w Łaziskach Górnych?
Tryb udzielania pomocy obejmuje następujące etapy:
- Złożenie wniosku o pomoc osobiście, może też być też przyznane na wniosek innych osób, ale za zgodą osoby na rzecz, której złożono wniosek. Pracownik socjalny ma obowiązek sprawdzenia każdego zgłoszenia o konieczności udzielenia pomocy, może również wszcząć postępowanie udzielenia pomocy z urzędu.
- Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania zainteresowanej osoby.
- Wydanie decyzji.
- Realizacja świadczeń pieniężnych odbywa się w formie wypłat w kasie Orzeskiego Banku Spółdzielczego w terminie określonym w decyzji lub w formie przekazów pocztowych bądź przelewów na konto osobiste.
Druki do pobrania:
- Wniosek o pomoc (.pdf, 384kB)
- Oświadczenie (.pdf, 210KB)
- Zgoda na współpracę z asystentem rodziny (.pdf, 219KB)
- Oświadczenie II
- Oświadczenie o stanie majątkowym
- Zaświadczenie o wynagrodzeniu
- Wybrana przez lekarza treść zaświadczenia
- Zaświadczenie lekarza psychiatry
- Zaświadczenie psychologa
- Opinia dot. stopnia sprawności os. ubiegającej sie o skierowanie do DPS
- Oświadczenie